Heweliusz

W dniach 10 i 11 sierpnia płyniemy na legendarny wrak promu Jan Heweliusz i wraki wokół Bornholmu…

Plan ramowy jest taki:

– piątek 9.08.
– o 10:00 wyjeżdżamy z pod naszego Centrum w Świebodzicach.
– o 20:00 okrętujemy się na jednostce M/Y Doktor Lubecki, o 22:00 wychodzimy w morze i nocą płyniemy na pozycję;
– sobota 10.08.
– dwa lub trzy nurkowania na Heweliuszu, a później płyniemy na Bornholm, gdzie trochę zwiedzamy i śpimy;
– niedziela 11.08.
– dwa nurkowania na wrakach w okolicy Bornholmu i powrót koło 17:00 do portu w Kołobrzegu. Wszystkie nurkowania do max 40 metrów.Wstępne potwierdzenie pogody na 48h przed wypłynięciem, a ostatecznie w czwartek wieczorem.


CENA DWUDNIOWEGO WYJAZDU Z BORNHOLMEM TO 970pln 

(przejazd busem z naszym Centrum dodatkowo płatny 250pln )


Cena zawiera:

  • pełne wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja;
  • napoje: kawa, herbata, softy, woda mineralna bez ograniczeń;
  • noclegi na jednostce ( kabiny 2-osobowe i jedna 4-osobowa, koce, śpiwór) – można wziąć swój śpiwór;
  • paliwo do 12 godzin rejsu na dobę
  • opłaty portowe
  • obsługę na pokładzie
  • ładowanie butli powietrzem

Cena nie zawiera:

  • kosztów dojazdu do Kołobrzegu
  • nabijania butli tlenem i nitroxem

Wymagania: boja dekompresyjna, narzędzie tnące, latarka, na głębsze wraki błyskacz, na nurki poniżej 3o metrów sugerowany twinset, SM lub inny zestaw dwubutlowy, naładowane butle na pierwsze nurkowanie. Doświadczenie na Bałtyku mile widziane.Wymagana zaliczka 500 złotych płatna jak najszybciej, bo tylko wpłata zaliczki gwarantuje miejsce na łodzi. Zwrot zaliczki dopiero po znalezieniu nurka na miejsce rezygnującego.  W przypadku odwołania rejsu z przyczyn pogodowych zaliczka zostanie zwrócona bądź przełożona na inny termin.


JAN HEWELIUSZ – OPIS:

Głębokość nad wrakiem: 10m

Głębokość przy dnie: 24m

Prom MF Jan Heweliusz zatonął 14 stycznia 1993 roku w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad podczas niespotykanie silnego sztormu – o sile 12 stopni w skali Beauforta. Przechył rozpoczął się ok. godz. 4:10; o godzinie 4:36 przechył wzrósł do 35°, doszło do odpadania ładunków od pokładów; ostatecznie prom obrócił się do góry dnem o godz. 5:12.
Podczas katastrofy zginęło 55 osób, 20 członków załogi i 35 osób (wszyscy pasażerowie). Do dziś nie odnaleziono 10 ciał. Uratowano jedynie 9 członków załogi.
Prom został zbudowany w 1977 w stoczni Trosvik (Brevik, Norwegia) dla Polskich Linii Oceanicznych; nosił imię gdańskiego astronoma Jana Heweliusza. Wraz z bliźniaczą jednostką MF Mikołaj Kopernik pracował na linii Świnoujście – Ystad przewożąc samochody ciężarowe i towarowe wagony kolejowe.
We wrześniu 1986 na pokładzie jednostki wybuchł groźny pożar (nikt nie ucierpiał). Armator po zdarzeniu wykonał nieodpowiedni remont i zalał spalony pokład betonem, powiększając tym samym problemy ze statecznością (prom miał je od początku ze względu na wadliwie zbudowaną nadbudówkę i system balastowy).

OPIS NURKOWY
Obecnie wrak spoczywa na lewej burcie na głębokości 24m. Jest dość prosty w nawigacji. Raczej nie zaleca się jego penetrowania.

Więcej info o samym zatonięciu znajdziesz TU

Zapisy i pozostałe szczegóły pod nr tel. 660672114 oraz 606161135 lub email: p.mazurczak@uboot.com.pl