hancza

Hańcza – jezioro położone na Pojezierzu Wschodnio – Suwalskim. Jego głębokość – według najnowszych badań – wynosi 106,1 m (stare dane podają wartości 108,5, 111,5 lub 113 m), co sprawia, iż jest to najgłębsze jezioro w Polsce i w całej środkowej części Niżu Europejskiego.

Hańcza to rynnowe jezioro polodowcowe. Na brzegach liczne są głazy, niektóre o kilkumetrowej szerokości. Nagromadzenie głazów jest tak znaczne, że sprawiają wrażenie sztucznie ułożonych (niekiedy grubość warstwy przekracza 2 m). Dno jeziora o znacznym nachyleniu (około 12°).Wody jeziora Hańcza są bardzo czyste, przezroczystość dochodzi do 12 m. Dno piaszczysto-żwirowe. Jezioro ma powierzchnię 304,4 ha, długość 4530 m. Jezioro jest atrakcyjnym miejscem do uprawiania nurkowania.

Dojazd – z Suwałk jedzie się drogą na północ, w kierunku miejscowości Rutka, docieramy do wsi Błyskowizna rozciągającej się wzdłuż wschodniego brzegu jeziora. Droga skręca w prawo, a my odbijamy w lewo, kierując się wzdłuż brzegu i za ostatnimi zabudowaniami rozpoczynamy podjazd po polnej drodze. Drogą tą dojedziemy do leśnego parkingu po lewej stronie drogi.

Hańcza – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Przerośl.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
We wsi zachował się drewniany dom, tzw. chałupa Klejmonta z 1880 r.

Państwo Polska
Województwo podlaskie
Powiat Suwalski
Gmina Przerośl
Wysokość