zakrzowek

Zakrzówek – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII – Dębniki. W Zakrzówku znajduje się zalew Zakrzówek, który powstał w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian.

Zalew – jest to kamieniołom wapienny, zalany w 1990r. Są to dwa zbiorniki połączone przesmykiem, do każdego z nich jest po jednym zejściu. Głębokość maksymalna tego akwenu to 32m. Na głębokości ok. 25m rozciąga się kilku metrowa czarna zawiesina gdzie widoczność spada do 0,5-1 m przy latarce. W pozostałych strefach widoczność jest bardzo dobra i kształtuje się na poziomie 8-12 m. Podczas nurkowania możemy odkryć w wodzie: autobus, fiata 125p, łódki, stoły szkoleniowe, tablicę pamiątkową Papieża Jana Pawła II.

Dojazd – w Krakowie od ronda Grunwaldzkiego skręcamy w ul. Monte-Cassino, ul. Kapelankę, ul.Kobierzyńską gdzie na pierwszych światłach skręcić w prawo w ul. Ruczaj. Następnie po ok. 400 m skręcamy w prawo przy kapliczce i potem cały czas prosto aż do bramy wjazdowej.

Zakrzówek – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Dawna wieś włączona do Krakowa w 1909 jako X dzielnica katastralna. Pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238. W drugiej połowie XIX wieku zostały zbudowane tutaj umocnienia i koszary, które stanowiły część twierdzy Kraków.

 KRAKÓW

Państwo Polska
Województwo małopolskie
Powiat miasto na prawach powiatu
Gmina
Wysokość 188–383[2] m n.p.m.
Powierzchnia 326,8[1] km2